top of page

Conference Schedule

HBCU

THIS IS OUR SCHEDULE FROM THE 2023 CONFERENCE.

THIS SCHEDULE WILL BE UPDATED FOR 2024 AS DETAILS ARE FINALIZED!

Thursday March 30th

 

9:00 AM – 3:00 PM

Check-in

 

4:30 PM – 5:20 PM

Oral Presentation - Understanding Policies that Affect our Performers - Presenter: Cecilia Johnson, Certified Title IX Coordinator - German Room GICC

 

Movement: Jazz/Lyrical –Shelbi Durand - Captain, Black Foxes Dance Line - Marriott

 

5:30 PM – 6:30 PM

Oral Presentation - How to Better Incorporate Flag Lines into Field Shows - Presenter: Gary Bryant, Drill Writer NCA&T - German Room GICC

Movement - Choreography with Coach "Rae Cole" - Marriott

 

6:30 PM – 7:00 PM

Break

7:00 PM – 9:00 PM

HBCU Performance Teams College Fair

Friday March 31st

6:00 AM – 8:00 AM

Breakfast and Vendors/Exhibitors

8:00 AM - 8:50 AM

Movement: Conditioning for HBCU Performers - Clinician, Shawn Zachery Director, PVAMU Black Foxes - Marriott 

9:00 AM – 9:50 AM

Oral Presentation/Workshop -Cleaning Choreography - Presenter: Bridgette Williams - Director, ASU Stingettes Dance Line - Marriott

 

9:00 AM – 9:50 AM

Leadership Summit Communication and Leadership Styles, Problem Solving and Conflict Resolution Presenter: Shawn Zachery - German Room GICC

 

10:00 AM – 10:50 AM

Leadership SummitLeading your Peers and Working with your Coach and Band Director - Presenter: Stephanie MaGruder, Director, WSSU Scarlet Lace and Shawn Zachery, Director PVAMU Black Foxes, Lauren Henry - Director, SCSU Champagne Dancers - German Room GICC

 

10:00 AM - 12:00 PM

Oral Presentation/DemonstrationNYU Langone’s Health Program for Dance Injuries - Warm-up, Stretching, Cool down Science and Application - Marriott

11:00 AM - 12:00 AM

Oral PresentationMental Health and our HBCU Performers - Presenter: Chloe Crowley - Director, Prancing J-Settes Jackson State University - German Room GICC

12:00 PM – 1:30 PM

Lunch and Vendor/Exhibitor Area

 

1:30 PM – 2:20 PM

Oral PresentationHBCU Teams: Image and Branding - April Love, Image and Branding Consultant, Keara Carey, Owner of Envy by MUAH, LLC, Imani Clark, HBCU Performance Judge and NFL Cheerleader - German Room GICC

 

1:00 PM - 2:20 PM

Movement Workshop - Color Guard Basics & Choreo - Mr. Eddie Morris, Director, SCSU Electric Silk Color Guard - Marriott

2:30 PM – 3:20 PM

Discussion Panel HBCU2PRO: From the Field to the Big Time - Panelists: Jakene Ashford - Cheerleader Coordinator/Choreographer - Atlanta Falcons Cheerleaders, Rae Coleman - Former Atlanta Hawks Dancer and Coach - Morehouse MahoganyNMotion Dance Line, Kiki Ely - Artist, Professional Choreographer and owner of KikiKastings Entertainment Studioz - German Room GICC

 

Movement WorkshopJ-Setting Style w Jenear Kidd - Director/Coach - DD4L Atlanta - Marriott

3:30 PM – 4:20 PM

Discussion PanelSocial Media: Helpful or Hurtful - Panelists: Jenear Kidd, Chloe Crowley, Bridgette Williams - Director ASU Stingettes Dance Line, Shelbi Durand

 

Movement WorkshopTurns, Leaps, and Jumps for Dancers, Color Guard/Flag Lines and Twirlers - with Rae Coleman

 

4:30 PM – 6:30 PM

Joint Discussion Panel - From the Coaches' Mouth ADD ON - (for coaches and students) - Panelists: HBCU Coaches - Marriott

 

6:30 PM – 8:00 PM

Dinner Break – Vendor Exhibitor Area

 

8:00 PM – 9:00 PM

PREMIER BY TITLE SPONSOR RAP SNACKS

RAP SNACKS SYMPHONY

Special Guest Performers: Designed 2 Dance, Westlake HS Blue Reign Dancers

Saturday April 1st

8:00 AM - 9:50 AM

Movement - HBCU Mock Audition - Moderator: Lauren Henry - Director, SCSU Champagne Dancers - Marriott

10:00 AM - 12:00 PM

Movement - Professional Dance for Film and Mock Audition - Kiki Ely - Kiki Kastings Entertainment Studioz - Kenyon Room GICC

10:30 AM - 11:30 AM

Movement - Yoga and Pilates for Athletes - Presenter: Alexia P. Hammonds - Yoga and Pilates Master Instructor - Jackson State University - German Room GICC

11:30 AM - 12:30 PM

Discussion PanelKeeping our Baton Twirlers/Color Guard-Flag Lines on Mission - Panelists: Katherine Callahan - Director, Tri-Cities High School Creme de la Creme Dance Line, Eddie Morris, Director SCSU Electric Silk Color Guard, Vedette Spellman - Former Color Guard Director, NSU, Wendy C. Oliver, Brandy Echols - German Room GICC

 

12:00 PM – 1:30 PM

Lunch and Vendor/Exhibitor Area

1:30 PM - 2:20 PM

Movement - Baton Twirling Basic and Choreo- Brandi Echols - GICC German Room

 

2:30 PM - 3:20 PM

Oral Presentation - The Parent Cheat Code: Coach the Kids not the Parents - Presenter: Vershion Lee, Former Director - German Room GICC

2:30 PM - 3:50 PM

Movement - Get STAMPED with Danielle Stamper - Director, TxSU Motion of the Ocean Dance Line - Kenyon Room GICC

 

3:30 PM - 4:20 PM

Oral PresentationBasic Coaching Requirements / Logistics and Planning- Presenter: Shawn Zachery, Rae Ransom Coleman - German Room GICC

 

4:00 PM - 5:30 PM

Movement - Professional Cheer and Dance Workshop - Brianna Blount, NFL Cheerleader and Golden Delight Alum - Kenyon Room GICC

4:30 pm - 5:30 pm 

Oral Presentation Fundraising and working with Alumni - Presenter:  - Vedette Spellman, Kale Woods - German Room GICC

 

5:30 PM – 7:00 PM

Break

 

7:00 PM – 10:00 PM

Conference Awards Gala

bottom of page